Mükemmel Altın Takılarınızı Satın Almak İçin Uzmanların Hızlı Kılavuzu

 

Neden Altın Almalıyım?

Dünya keşfedildiğinden beri altına aşık olmuştur. Ekonomik değeri yüksek olduğu ve talep düzeyine göre nispeten kıt olduğu için değerli metal olarak adlandırılır. Altın, yakın zamana kadar dünyadaki birçok para biriminin değerinin temel alındığı standarttı; değerini uzun vadede tutma yeteneğine olan güven nedeniyle. Sorun zamanlarında, insanlar her zaman altın, elmas ve diğer değerli taşlar gibi değerli taşınabilir mallara yönelirler.

Altın, batıda uzun süredir alyanslarda tercih edilen metal olmuştur. Çiftlerin evlenirken altın yüzük dışında yüzük değiş tokuşu yapmaları çok nadirdir. Aslında, bazı Asya kültürlerinde servet yeni evlilere altın takılar şeklinde aktarılır.

Altın çok yumuşaktır ve bu nedenle yüzyıllar boyunca kuyumcular Altın için tercih edilen metal olmuştur. Ayrıca paslanmaz veya çürümez. Matlaşırsa, sadece hızlı bir cila uygulamak, parlaklığını ve parlaklığını geri kazandırır.

Altın neredeyse yok edilemez ve sonsuzdur.

Altın zaman içinde değerini korur ve kolayca pazarlanabilir

Altınla çalışmak kolaydır, bu nedenle altından yapılmış en güzel takıları elde edeceksiniz.

Altını herkes sever.

Ne Tür Altın Almalıyım?

Altın takı almadan önce kendinize sormanız gereken en önemli şey, neden satın aldığınızdır. Bu önemlidir, çünkü satın alma işleminiz için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini, hangi kalitede ve türde mücevher alacağınızı ve nereden alacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sadece eğlence için bir altın yüzük satın almakla ilgileniyorsanız, parmağınızda iyi göründüğü sürece yüzüğün veya tedarikçisinin kalitesini çok fazla önemsemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, bir nişan yüzüğü, bir yıldönümü yüzüğü veya bir alyans satın alıyorsanız, yüzüğün kalitesine ve tedarikçiden bekleyebileceğiniz hizmete daha fazla dikkat etmelisiniz. Bir alyans, umarız, uzun süre takdir edilecektir ve eşinizin, yüzük seçiminde biraz düşündüğünüzü bilmesini isteyeceksiniz. Mükemmel yüzüğü istiyorsunuz, bu nedenle tedarikçinizin iyi bir iade veya değişim politikasına sahip olduğundan ve onlarla kolayca iletişim kurulabileceğinden emin olmalısınız.

Kuyumculukta kullanılan altının farklı kalite ve renkleri bulunmaktadır. Farklı altın takı türleri, saf altınla karıştırılan metaller ve mücevher parçasının yekpare, kaplama veya içi boş olarak yapılıp yapılmadığına göre belirlenir.

Altın Kalitesi:

Saf altın paslanmaz veya kararmaz ve bazı metallere alerjisi olan kişilerin saf altına nadiren alerjisi vardır. Ancak saf altın çok yumuşaktır ve kolayca bükülebilir. Ayrıca çok pahalıdır. Bu yüzden her gün takılabilen takılarda pratik olması için farklı metallerle karıştırılmıştır.

Altın takılar genellikle 18K, 14K veya 10K olarak işaretlenir. Karat (k) ne kadar yüksek olursa, mücevherdeki saf altının diğer metallere oranı da o kadar yüksek olur.

· 24 ayar altın saf altındır.

· 18K altın, 18 kısım altın ve 6 kısım bir veya daha fazla ek metal içerir, bu da onu %75 altın yapar.

· 14K altın, 14 kısım altın ve 10 kısım bir veya daha fazla ek metal içerir, bu da onu %58,3 altın yapar.

· 12K altın, 12 kısım altın ve 12 kısım bir veya daha fazla ek metal içerir, bu da onu %50 altın yapar.

· 10K altın, 10 kısım altın ve 14 kısım bir veya daha fazla ek metal içerir, bu da onu %41,7 altın yapar.

10K altın, Amerika Birleşik Devletleri’nde “altın” olarak adlandırılabilecek minimum karattır. Yüksek oranda altın Takı 10K altından yapılır.

Avrupa İşaretleri:

Avrupa’dan gelen takılar, altın yüzdelerini şu şekilde gösteren sayılarla farklı bir şekilde işaretlenebilir:

· 18K altın, %75 altını belirtmek için 750 olarak işaretlenmiştir

· 14K altın, %58,5 için 585 olarak işaretlenmiştir

· 12K altın, %41,7 için 417 olarak işaretlendi

Hakiki altın takılar, karat işaretine ek olarak, üreticisini tanımlayan bir alamet-i farika veya ticari markaya sahip olmalıdır. Bazen öğenin menşe ülkesi de dahil edilebilir. Ayırt edici özellik veya menşe ülke bazen çok küçük ve narin Mücevher parçalarında atlanabilir.

Altın Renkleri:

Saf altın, elbette altın rengindedir. Ancak altın, içine farklı metaller eklenerek farklı ve heyecan verici renklerde takılar haline getirilebilir. Saf altına başka metaller eklendiğinde elde edilen sonuca alaşım denir. 18K’dan 10K’ya kadar olan tüm altın alaşımları som altın olarak adlandırılabilir. 10 ayardan daha az olan herhangi bir şey som altın değildir.

Beyaz Altın: Saf altına Paladyum veya Nikel eklenerek oluşturulur.
Rose Tint Gold: Saf altına bakır eklenerek oluşturulmuştur.
Yeşilimsi Dökme Altın: Saf altına gümüş eklenerek oluşturulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *